Pływanie jest jedną z najbardziej przydatnych umiejętności, jakie można przekazać dziecku. Daje ono realne i emocjonalne poczucie bezpieczeństwa w wodzie i zapewnia możliwość uprawiania bezpiecznego sportu. Pływanie może być relaksujące, ekscytujące, terapeutyczne, i oczywiście przyjemne.
Charakterystyczną cechą dziecka jest ruchliwość, trzeba więc stworzyć mu możliwości „wyżycia się”. Wszelkie formy aktywności ruchowej, a szczególnie pływanie i zabawa w wodzie, stymulują rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, ruch w wodzie poprawia prace układu oddechowego, działa korzystnie na układ mięśniowy i kostny, zapobiega anomaliom rozwojowym. Dzięki zabawie i ćwiczeniom w wodzie dziecko staje się samodzielne, przedsiębiorcze i odważne.
Jednak pływanie to sport nie tylko dla młodych. Możemy go uprawiać w każdym wieku, nawet wtedy, gdy mamy kłopoty z kręgosłupem czy ze stawami. Dzięki temu, że ciało zanurzone w wodzie waży o ponad 80% mniej niż na lądzie, wykonywane ruchy nie obciążają stawów a mięśnie, pomimo, że pracują intensywnie, nie męczą się.
Podczas pływania nasz organizm uwalnia endorfinę, która wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, likwidując napięcie i stres, a co za tym idzie poprawia jego odporność.
Przede wszystkim jednak, w czasie naszych zajęć uczymy jak w sposób świadomy i swobodny odnaleźć się w środowisku wodnym.